Адмансхаген-Баргесхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адмансхаген-Баргесхаген
Историска фармерска куќа во Адмансхаген
Историска фармерска куќа во Адмансхаген
Адмансхаген-Баргесхаген is located in Германија
Адмансхаген-Баргесхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Клаус-Петер Виндик (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,68 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.847 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 182 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18211
Повик. бр. 038203
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Адмансхаген-Баргесхаген во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°7′N 11°59′E / 54.117° СГШ; 11.983° ИГД / 54.117; 11.983Координати: 54°7′N 11°59′E / 54.117° СГШ; 11.983° ИГД / 54.117; 11.983

Адмансхаген-Баргесхаген (германски: Admannshagen-Bargeshagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)