Бланкенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкенхаген
Бланкенхаген is located in Германија
Бланкенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Ростокер Хајде
Градоначалник Детлеф Крегер
Основни податоци
Површина 25,25 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.018 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18182
Повик. бр. 038201
Портал www.amt-rostocker-heide.de
Местоположба на Бланкенхаген во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°10′12″N 12°21′33″E / 54.17000° СГШ; 12.35917° ИГД / 54.17000; 12.35917Координати: 54°10′12″N 12°21′33″E / 54.17000° СГШ; 12.35917° ИГД / 54.17000; 12.35917

Бланкенхаген (германски: Blankenhagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)