Дамен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамен
Црква во Дамен
Црква во Дамен
Црква во Дамен
Грб на Дамен
Дамен во рамките на Германија
Дамен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Гералд Клик
Основни податоци
Површина 36,36 км2
Надм. височина 8 м
Население 466 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17166
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Дамен во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°38′59″N 12°34′59″E / 53.64972° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.64972; 12.58306Координати: 53°38′59″N 12°34′59″E / 53.64972° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.64972; 12.58306

Дамен (германски: Dahmen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)