Тарнов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарнов
Тарнов (Мекленбург) is located in Германија
Тарнов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Бербел Коцијан
Основни податоци
Површина 40,49 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.066 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18249
Повик. бр. 038450
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Тарнов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°46′59″N 12°01′0″E / 53.78306° СГШ; 12.01667° ИГД / 53.78306; 12.01667Координати: 53°46′59″N 12°01′0″E / 53.78306° СГШ; 12.01667° ИГД / 53.78306; 12.01667

Тарнов (германски: Tarnow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)