Штубендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штубендорф
Штубендорф is located in Германија
Штубендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Тесин
Градоначалник Петер Албрехт
Основни податоци
Површина 9,65 км2
Надм. височина 30 м
Население 148 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18195
Повик. бр. 038205
Портал Амт Тесин
Местоположба на Штубендорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°5′N 12°33′E / 54.083° СГШ; 12.550° ИГД / 54.083; 12.550Координати: 54°5′N 12°33′E / 54.083° СГШ; 12.550° ИГД / 54.083; 12.550

Штубендорф (германски: Stubbendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)