Мил Розин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мил Розин
Грб на Мил Розин
Мил Розин is located in Германија
Мил Розин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Екхард Бухолц
Основни податоци
Површина 24,29 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.091 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 03843
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Мил Розин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°46′0″N 12°13′0″E / 53.76667° СГШ; 12.21667° ИГД / 53.76667; 12.21667Координати: 53°46′0″N 12°13′0″E / 53.76667° СГШ; 12.21667° ИГД / 53.76667; 12.21667

Мил Розин (германски: Mühl Rosin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)