Рерик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рерик
Црква во Рерик
Црква во Рерик
Грб на Рерик
Рерик се наоѓа во Германија
Рерик
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Волфганг Гулбис (SPD)
Основни податоци
Површина 33,45 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.136 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18230
Повик. бр. 038296
Портал www.rerik.de
Местоположбата на градот Рерик во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°06′00″ СГШ 11°37′00″ ИГД / 

Рерик (германски: Rerik) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, 19 километри западно од Бад Доберан и 27 километри североисточно од Висмар. Во 1938, Рерик бил именуван по истоимената стара словенска населба, која се верува дека се наоѓала во близина на денешниот град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)