Швасдорф

Координати: 53°53′24″N 12°37′59″E / 53.89000° СГШ; 12.63306° ИГД / 53.89000; 12.63306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швасдорф
Швасдорф во рамките на Германија
Швасдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Херберт Цинглер
Основни податоци
Површина 24,33 км2
Надм. височина 40 м
Население 438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17168
Повик. бр. 039977
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Швасдорф во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°53′24″N 12°37′59″E / 53.89000° СГШ; 12.63306° ИГД / 53.89000; 12.63306

Швасдорф (германски: Schwasdorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)