Хопенраде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хопенраде
Хопенраде is located in Германија
Хопенраде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Краков ам Зе
Градоначалник Дитер Масман (СДП)
Основни податоци
Површина 28,76 км2
Надм. височина 25 м
Население 651 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18292
Повик. бр. 038451
Портал www.krakow-am-see.de
Местоположба на Хопенраде во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°43′59″N 12°16′0″E / 53.73306° СГШ; 12.26667° ИГД / 53.73306; 12.26667Координати: 53°43′59″N 12°16′0″E / 53.73306° СГШ; 12.26667° ИГД / 53.73306; 12.26667

Хопенраде (германски: Hoppenrade) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)