Гнојен

Координати: 53°58′N 12°43′E / 53.967° СГШ; 12.717° ИГД / 53.967; 12.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнојен
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Гнојен
Гнојен во рамките на Германија
Гнојен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гнојен
Градоначалник Ханс-Георг Шернер
Основни податоци
Површина 41,08 км2
Надм. височина 21 м
Население 2.898 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17179
Повик. бр. 039971
Портал http://www.stadt-gnoien.de/
Местоположба на градот Гнојен во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°58′N 12°43′E / 53.967° СГШ; 12.717° ИГД / 53.967; 12.717

Гнојен (германски: Gnoien) — мал град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на околу 40 километри југоисточно од Росток. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)