Думерсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Думерсторф
Думерсторф is located in Германија
Думерсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Аксел Вихман
Основни податоци
Површина 119,89 км2
Надм. височина 43 м
Население 7.331 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18196
Повик. бр. 038204, 038208
Портал www.dummerstorf.de
Местоположба на Думерсторф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°1′N 12°13′E / 54.017° СГШ; 12.217° ИГД / 54.017; 12.217Координати: 54°1′N 12°13′E / 54.017° СГШ; 12.217° ИГД / 54.017; 12.217

Думерсторф (германски: Dummerstorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)