Виндорф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виндорф
Грб на Виндорф
Виндорф (Мекленбург) is located in Германија
Виндорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Шван
Градоначалник Хајнрих Бандлов
Основни податоци
Површина 17,62 км2
Надм. височина 30 м
Население 789 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18258
Повик. бр. 03844
Портал www.amt-schwaan.de
Местоположба на Виндорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°56′N 12°9′E / 53.933° СГШ; 12.150° ИГД / 53.933; 12.150Координати: 53°56′N 12°9′E / 53.933° СГШ; 12.150° ИГД / 53.933; 12.150

Виндорф (германски: Wiendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)