Гутов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гутов
Грб на Гутов
Гутов is located in Германија
Гутов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Мартин Попе
Основни податоци
Површина 23,42 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.000 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 03843
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Гутов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°45′47″N 12°07′59″E / 53.76306° СГШ; 12.13306° ИГД / 53.76306; 12.13306Координати: 53°45′47″N 12°07′59″E / 53.76306° СГШ; 12.13306° ИГД / 53.76306; 12.13306

Гутов (германски: Gutow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)