Штебелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штебелов
Грб на Штебелов
Штебелов се наоѓа во Германија
Штебелов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Варнов-Запад
Градоначалник Волфганг Бул
Основни податоци
Површина 14,98 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.370 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18198
Повик. бр. 038207
Портал www.amt-warnow-west.de
Местоположбата на Штебелов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°02′26″ СГШ 12°01′18″ ИГД / 

Штебелов (германски: Stäbelow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)