Крицмов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крицмов
Грб на Крицмов
Крицмов is located in Германија
Крицмов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Варнов-Запад
Градоначалник Томас Кноп
Основни податоци
Површина 14,81 км2
Надм. височина 49 м
Население 3.799 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 257 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18198
Повик. бр. 0381, 038207
Портал www.amt-warnow-west.de
Местоположба на Крицмов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°03′N 12°03′E / 54.050° СГШ; 12.050° ИГД / 54.050; 12.050Координати: 54°03′N 12°03′E / 54.050° СГШ; 12.050° ИГД / 54.050; 12.050

Крицмов (германски: Kritzmow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Варнов-Запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)