Бодин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бодин
Црква Св. Никола во Бодин
Црква Св. Никола во Бодин
Бодин is located in Германија
Бодин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гнојен
Градоначалник Ерика Хајзе
Основни податоци
Површина 23,61 км2
Надм. височина 32 м
Население 323 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17179
Повик. бр. 039971
Портал www.amt-gnoien.de
Местоположба на Бодин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°55′N 12°39′E / 53.917° СГШ; 12.650° ИГД / 53.917; 12.650Координати: 53°55′N 12°39′E / 53.917° СГШ; 12.650° ИГД / 53.917; 12.650

Бодин (германски: Boddin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)