Елменхорст (Лихтенхаген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елменхорст
Грб на Елменхорст
Елменхорст (Лихтенхаген) is located in Германија
Елменхорст (Лихтенхаген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Варнов-Запад
Градоначалник Хорст Харбрехт
Основни податоци
Површина 12,05 км2
Надм. височина 9 м
Население 4.067 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 338 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18107
Повик. бр. 0381, 038203
Портал www.amt-warnow-west.de
Местоположба на Елменхорст во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°08′N 12°01′E / 54.133° СГШ; 12.017° ИГД / 54.133; 12.017Координати: 54°08′N 12°01′E / 54.133° СГШ; 12.017° ИГД / 54.133; 12.017

Елменхорст (Лихтенхаген) (германски: Elmenhorst/Lichtenhagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)