Бениц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бениц
Бениц is located in Германија
Бениц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Шван
Градоначалник Рајнер Мозаковски
Основни податоци
Површина 9,50 км2
Надм. височина 13 м
Население 385 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18258
Повик. бр. 03844
Портал www.amt-schwaan.de
Местоположба на Бениц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°58′N 12°6′E / 53.967° СГШ; 12.100° ИГД / 53.967; 12.100Координати: 53°58′N 12°6′E / 53.967° СГШ; 12.100° ИГД / 53.967; 12.100

Бениц (германски: Benitz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)