Зуков-Левицов

Координати: 53°51′11″N 12°35′59″E / 53.85306° СГШ; 12.59972° ИГД / 53.85306; 12.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зуков-Левицов
Црква во Левицов
Црква во Левицов
Црква во Левицов
Зуков-Левицов во рамките на Германија
Зуков-Левицов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Валтер Бомер
Основни податоци
Површина 20,23 км2
Надм. височина 25 м
Население 497 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17168
Повик. бр. 039975
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Зуков-Левицов во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°51′11″N 12°35′59″E / 53.85306° СГШ; 12.59972° ИГД / 53.85306; 12.59972

Зуков-Левицов (германски: Sukow-Levitzow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)