Мекленбуршка Швајцарија

Координати: 53°46′01″N 12°34′01″E / 53.767° СГШ; 12.567° ИГД / 53.767; 12.567
Од Википедија — слободната енциклопедија

Мекленбуршка Швајцарија (германски: Mecklenburgische Schweiz) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Тетеров, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Мекленбуршка Швајцарија се состои од следниве општини:

 1. Алт Зирков
 2. Дамен
 3. Далкендорф
 4. Грос Роге
 5. Грос Вокерн
 6. Грос Вистенфелде
 7. Хоен Демцин
 8. Јерденсторф
 1. Лелкендорф
 2. Пребереде
 3. Шорсов
 4. Швасдорф
 5. Зуков-Левицов
 6. Тирков
 7. Варнкенхаген

53°46′01″N 12°34′01″E / 53.767° СГШ; 12.567° ИГД / 53.767; 12.567