Демиц-Малис

Координати: 53°13′N 11°19′E / 53.217° СГШ; 11.317° ИГД / 53.217; 11.317
Од Википедија — слободната енциклопедија

Демиц-Малис (германски: Dömitz-Malliß) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Демиц.

Општинската заедница Демиц-Малис се состои од следниве општини:

  1. Демиц
  2. Гребс-Ниндорф
  3. Каренц
  4. Малк Герен
  5. Малис
  6. Ној Калис
  7. Филанк

53°13′N 11°19′E / 53.217° СГШ; 11.317° ИГД / 53.217; 11.317