Демиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демиц
Грб на Демиц
Демиц is located in Германија
Демиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Демиц-Малис
Градоначалник Ренате Фолбрехт
Основни податоци
Површина 60,38 км2
Надм. височина 15 м
Население 3.046 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19303
Повик. бр. 038758
Портал www.doemitz.de
Местоположба на градот Демиц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°08′18″N 11°15′48″E / 53.13833° СГШ; 11.26333° ИГД / 53.13833; 11.26333Координати: 53°08′18″N 11°15′48″E / 53.13833° СГШ; 11.26333° ИГД / 53.13833; 11.26333

Демиц (германски: Dömitz) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, 25 километри југозападно од Лудвигслуст и 37 километри северозападно од Витенберге.

Му биле доделени градските права од грофовите на Даненберг во XIII век. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Демиц-Малис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]