Прејди на содржината

Хоен Приц

Координати: 53°37′N 11°54′E / 53.617° СГШ; 11.900° ИГД / 53.617; 11.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоен Приц
Црква во Хоен Приц
Црква во Хоен Приц
Црква во Хоен Приц
Хоен Приц во рамките на Германија
Хоен Приц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 4
Градоначалник Брита Тојфер
Основни податоци
Површина 23,77 км2
Надм. височина 58 м
Население 357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 038485
Портал http://www.amt-sternberger-seenlandschaft.de/
Местоположба на Хоен Приц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°37′N 11°54′E / 53.617° СГШ; 11.900° ИГД / 53.617; 11.900

Хоен Приц (германски: Hohen Pritz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)