Прејди на содржината

Лецен (Мекленбург)

Координати: 53°39′N 11°30′E / 53.650° СГШ; 11.500° ИГД / 53.650; 11.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лецен
Црква во Цитов
Црква во Цитов
Црква во Цитов
Грб на Лецен
Лецен (Мекленбург) во рамките на Германија
Лецен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 5
Градоначалник Карл-Херман Врет
Основни податоци
Површина 26,25 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19067
Повик. бр. 03866
Портал www.amt-ostufer-schweriner-see.de/
Местоположба на Лецен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°39′N 11°30′E / 53.650° СГШ; 11.500° ИГД / 53.650; 11.500

Лецен (германски: Leezen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)