Шванхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шванхајде
Шванхајде is located in Германија
Шванхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Герд Алтенбург
Основни податоци
Површина 26,51 км2
Надм. височина 17 м
Население 694 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038842, 038847
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Шванхајде во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°25′N 10°40′E / 53.417° СГШ; 10.667° ИГД / 53.417; 10.667Координати: 53°25′N 10°40′E / 53.417° СГШ; 10.667° ИГД / 53.417; 10.667

Шванхајде (германски: Schwanheide) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)