Варлиц

Координати: 53°22′N 11°08′E / 53.367° СГШ; 11.133° ИГД / 53.367; 11.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варлиц
Варлиц во рамките на Германија
Варлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Волфганг Фогел
Основни податоци
Површина 23,73 км2
Надм. височина 16 м
Население 455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038856
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Варлиц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°22′N 11°08′E / 53.367° СГШ; 11.133° ИГД / 53.367; 11.133

Варлиц (германски: Warlitz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)