Банцков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банцков
Поглед од Запад
Поглед од Запад
Грб на Банцков
Банцков is located in Германија
Банцков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 2
Градоначалник Золвајг Лео
Основни податоци
Површина 52,28 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.771 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19079
Повик. бр. 03861, 03868
Портал www.gemeinde-banzkow.de
Местоположба на Банцков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°31′N 11°31′E / 53.517° СГШ; 11.517° ИГД / 53.517; 11.517Координати: 53°31′N 11°31′E / 53.517° СГШ; 11.517° ИГД / 53.517; 11.517

Банцков (германски: Banzkow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)