Брезегард кај Пихер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезегард кај Пихер
Грб на Брезегард кај Пихер
Брезегард кај Пихер is located in Германија
Брезегард кај Пихер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Клаус Вајнрајх
Основни податоци
Површина 16,57 км2
Надм. височина 37 м
Население 292 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038751
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Брезегард кај Пихер во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°21′N 11°17′E / 53.350° СГШ; 11.283° ИГД / 53.350; 11.283Координати: 53°21′N 11°17′E / 53.350° СГШ; 11.283° ИГД / 53.350; 11.283

Брезегард кај Пихер (германски: Bresegard bei Picher) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)