Прејди на содржината

Ганцлин

Координати: 53°23′N 12°15′E / 53.383° СГШ; 12.250° ИГД / 53.383; 12.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ганцлин
Црква во Ганцлин
Црква во Ганцлин
Црква во Ганцлин
Ганцлин во рамките на Германија
Ганцлин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Плау ам Зе
Градоначалник Јохен Кох
Основни податоци
Површина 87,97 км2
Надм. височина 86 м
Население 1.419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19395
Повик. бр. 038737
Портал www.amtplau.de
Местоположба на Ганцлин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°23′N 12°15′E / 53.383° СГШ; 12.250° ИГД / 53.383; 12.250

Ганцлин (германски: Ganzlin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)