Карштет (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карштет
Карштет (Мекленбург) is located in Германија
Карштет (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 2
Градоначалник Кримхилде Франк
Основни податоци
Површина 19,71 км2
Надм. височина 25 м
Население 614 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19294
Повик. бр. 03874
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Карштет во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°16′N 11°28′E / 53.267° СГШ; 11.467° ИГД / 53.267; 11.467Координати: 53°16′N 11°28′E / 53.267° СГШ; 11.467° ИГД / 53.267; 11.467

Карштет (германски: Karstädt) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)