Грос Лаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Лаш
Црква во Грос Лаш
Црква во Грос Лаш
Грос Лаш is located in Германија
Грос Лаш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Градоначалник Маркус Лау
Основни податоци
Површина 27,22 км2
Надм. височина 37 м
Население 957 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19288
Повик. бр. 03874
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположба на Грос Лаш во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°20′N 11°33′E / 53.333° СГШ; 11.550° ИГД / 53.333; 11.550Координати: 53°20′N 11°33′E / 53.333° СГШ; 11.550° ИГД / 53.333; 11.550

Грос Лаш (германски: Groß Laasch) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)