Варзов

Координати: 53°31′N 11°18′E / 53.517° СГШ; 11.300° ИГД / 53.517; 11.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варзов
Црква во Варзов
Црква во Варзов
Црква во Варзов
Варзов во рамките на Германија
Варзов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Месни единици 3
Градоначалник Гизела Булер
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 44 м
Население 676 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19075
Повик. бр. 038859
Портал www.amt-stralendorf.de
Местоположба на Варзов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°31′N 11°18′E / 53.517° СГШ; 11.300° ИГД / 53.517; 11.300

Варзов (германски: Warsow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)