Димер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димер
Димерско Езеро
Димерско Езеро
Димер is located in Германија
Димер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Месни единици 7
Градоначалник Јанет Рис
Основни податоци
Површина 31,35 км2
Надм. височина 51 м
Население 1.446 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 03869
Портал www.amt-stralendorf.de
Местоположба на Димер во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 11°11′E / 53.567° СГШ; 11.183° ИГД / 53.567; 11.183Координати: 53°34′N 11°11′E / 53.567° СГШ; 11.183° ИГД / 53.567; 11.183

Димер (германски: Dümmer) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)