Прејди на содржината

Обере Варнов

Координати: 53°31′N 11°52′E / 53.517° СГШ; 11.867° ИГД / 53.517; 11.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обере Варнов
Црква во Гребин
Црква во Гребин
Црква во Гребин
Обере Варнов во рамките на Германија
Обере Варнов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Основни податоци
Површина 46,47 км2
Надм. височина 54 м
Население 800 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038720
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Обере Варнов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°31′N 11°52′E / 53.517° СГШ; 11.867° ИГД / 53.517; 11.867

Обере Варнов (германски: Obere Warnow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 година со спојување на поранешните општини Гребин и Херцберг. Го добила името од реката Варнов, чиј извор се наоѓа близу Гребин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)