Либесе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либесе
Шумска куќа во Хасенхаге, Либесе
Шумска куќа во Хасенхаге, Либесе
Шумска куќа во Хасенхаге, Либесе
Грб на Либесе
Либесе во рамките на Германија
Либесе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхолд Кунце
Основни податоци
Површина 19,93 км2
Надм. височина 42 м
Население 699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19077
Повик. бр. 03868
Портал www.gemeinde-lübesse.de
Местоположба на Либесе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°28′N 11°28′E / 53.467° СГШ; 11.467° ИГД / 53.467; 11.467Координати: 53°28′N 11°28′E / 53.467° СГШ; 11.467° ИГД / 53.467; 11.467

Либесе (германски: Lübesse) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)