Холтузен

Координати: 53°32′N 11°20′E / 53.533° СГШ; 11.333° ИГД / 53.533; 11.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холтузен
Црква во Холтузен
Црква во Холтузен
Црква во Холтузен
Грб на Холтузен
Холтузен во рамките на Германија
Холтузен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Месни единици 4
Градоначалник Кристел Дајхман (СДП)
Основни податоци
Површина 20,58 км2
Надм. височина 49 м
Население 938 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19075
Повик. бр. 03865
Портал www.gemeinde-holthusen.de
Местоположба на Холтузен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°32′N 11°20′E / 53.533° СГШ; 11.333° ИГД / 53.533; 11.333

Холтузен (германски: Holthusen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)