Дерзенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерзенов
Дерзенов is located in Германија
Дерзенов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Гунар Абел
Основни податоци
Површина 22,51 км2
Надм. височина 19 м
Население 468 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19260
Повик. бр. 038844, 038848
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Дерзенов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°22′N 10°52′E / 53.367° СГШ; 10.867° ИГД / 53.367; 10.867Координати: 53°22′N 10°52′E / 53.367° СГШ; 10.867° ИГД / 53.367; 10.867

Дерзенов (германски: Dersenow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)