Крицов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крицов
Црква во Бенцин
Црква во Бенцин
Крицов is located in Германија
Крицов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 3
Градоначалник Еберхард Корф
Основни податоци
Површина 25,09 км2
Надм. височина 62 м
Население 463 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038731
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Крицов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°27′N 12°08′E / 53.450° СГШ; 12.133° ИГД / 53.450; 12.133Координати: 53°27′N 12°08′E / 53.450° СГШ; 12.133° ИГД / 53.450; 12.133

Крицов (германски: Kritzow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)