Барнин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барнин
Барнин is located in Германија
Барнин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 2
Градоначалник Зигфрид Цимерман
Основни податоци
Површина 16,96 км2
Надм. височина 37 м
Население 488 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 03863
Местоположба на Барнин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°36′N 11°42′E / 53.600° СГШ; 11.700° ИГД / 53.600; 11.700Координати: 53°36′N 11°42′E / 53.600° СГШ; 11.700° ИГД / 53.600; 11.700

Барнин (германски: Barnin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)