Прејди на содржината

Рабен Штајнфелд

Координати: 53°36′N 11°30′E / 53.600° СГШ; 11.500° ИГД / 53.600; 11.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабен Штајнфелд
Типична архитектура за овој дел од Германија, во Рабен Штајнфелд
Типична архитектура за овој дел од Германија, во Рабен Штајнфелд
Типична архитектура за овој дел од Германија, во Рабен Штајнфелд
Грб на Рабен Штајнфелд
Рабен Штајнфелд во рамките на Германија
Рабен Штајнфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Градоначалник Хорст-Дитер Коби
Основни податоци
Површина 9,60 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.055 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19065
Повик. бр. 03860
Портал www.amt-ostufer-schweriner-see.de
Местоположба на Рабен Штајнфелд во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°36′N 11°30′E / 53.600° СГШ; 11.500° ИГД / 53.600; 11.500

Рабен Штајнфелд (германски: Raben Steinfeld) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)