Цапел

Координати: 53°33′N 11°40′E / 53.550° СГШ; 11.667° ИГД / 53.550; 11.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цапел
Црква во Цапел
Црква во Цапел
Црква во Цапел
Грб на Цапел
Цапел во рамките на Германија
Цапел
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Вернер Вандшнајдер
Основни податоци
Површина 11,57 км2
Надм. височина 61 м
Население 444 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 03863
Портал http://www.amt-crivitz.de/
Местоположба на Цапел во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°33′N 11°40′E / 53.550° СГШ; 11.667° ИГД / 53.550; 11.667

Цапел (германски: Zapel) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)