Цилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цилов
Цилов is located in Германија
Цилов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Градоначалник Фолкер Шулц
Основни податоци
Површина 7,13 км2
Надм. височина 49 м
Население 148 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 03869
Портал www.amt-stralendorf.de
Местоположба на Цилов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 11°16′E / 53.567° СГШ; 11.267° ИГД / 53.567; 11.267Координати: 53°34′N 11°16′E / 53.567° СГШ; 11.267° ИГД / 53.567; 11.267

Цилов (германски: Zülow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)