Фелан

Координати: 53°23′N 10°58′E / 53.383° СГШ; 10.967° ИГД / 53.383; 10.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелан
Црква во Фелан
Црква во Фелан
Црква во Фелан
Фелан во рамките на Германија
Фелан
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Царентин
Месни единици 7
Градоначалник Хорст Гајстлингер
Основни податоци
Површина 106,48 км2
Надм. височина 44 м
Население 2.756 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19260
Повик. бр. 038848
Портал www.zarrentin.de
Местоположба на Фелан во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°23′N 10°58′E / 53.383° СГШ; 10.967° ИГД / 53.383; 10.967

Фелан (германски: Vellahn) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)