Гелсбах (општина)

Координати: 53°23′N 12°07′E / 53.383° СГШ; 12.117° ИГД / 53.383; 12.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелсбах
Гелсбах (општина) во рамките на Германија
Гелсбах (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 8
Основни податоци
Површина 33,12 км2
Надм. височина 65 м
Население 522 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038733
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Гелсбах во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°23′N 12°07′E / 53.383° СГШ; 12.117° ИГД / 53.383; 12.117

Гелсбах (германски: Gehlsbach) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јануари со спојување на поранешните општини Карбов-Фитлибе и Валсторф. Била именувана по истоимената река, притока на Елде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)