Гелсбах (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гелсбах
Klein Pankow Gehlsbach 2008-04-24 114.jpg
Гелсбах кај Клајн Панков
Место Германија, Мекленбург-Западна Померанија
Должина 23,5 км
Извор западно од Ганцлин
53°23′08″ СГШ; 12°14′23″ ИГД / 53.38547° СГШ; 12.23972° ИГД / 53.38547; 12.23972Координати: 53°23′08″ СГШ; 12°14′23″ ИГД / 53.38547° СГШ; 12.23972° ИГД / 53.38547; 12.23972
Висина на изворот 74,7 m над мор. ниво
Утока како Дер Штром северно од Грос Панков во стар ракав на Елде
53°23′23″ СГШ; 11°58′58″ ИГД / 53.38974° СГШ; 11.98282° ИГД / 53.38974; 11.98282
Висина на утоката 46,1 m над мор. ниво
Спуст 28,6 м
Слив Елба
Одлив Елде → Елба → Северно Море
Леви притоки Зеграбен, Баснисбах

Гелсбах (германски: Gehlsbach) — река во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Реката е притока на Елде.

Поврзано[уреди | уреди извор]