Зигелков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зигелков
Црква во Зигелков
Црква во Зигелков
Грб на Зигелков
Зигелков is located in Германија
Зигелков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 5
Градоначалник Ангелика Либке
Основни податоци
Површина 54,85 км2
Надм. височина 53 м
Население 859 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19376
Повик. бр. 038724
Портал www.gemeinde-siggelkow.de
Местоположба на Зигелков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°23′N 11°56′E / 53.383° СГШ; 11.933° ИГД / 53.383; 11.933Координати: 53°23′N 11°56′E / 53.383° СГШ; 11.933° ИГД / 53.383; 11.933

Зигелков (германски: Siggelkow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]