Либц

Координати: 53°27′47″N 12°01′42″E / 53.46306° СГШ; 12.02833° ИГД / 53.46306; 12.02833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либц
Фонтана пред одбранбена кула во градот
Фонтана пред одбранбена кула во градот
Фонтана пред одбранбена кула во градот
Грб на Либц
Либц во рамките на Германија
Либц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Градоначалник Гудрун Штајн
Основни податоци
Површина 57,58 км2
Надм. височина 50 м
Население 6.204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038731
Портал www.luebz.de
Местоположба на градот Либц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°27′47″N 12°01′42″E / 53.46306° СГШ; 12.02833° ИГД / 53.46306; 12.02833

Либц (германски: Lübz) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Елде, 12 километри североисточно од Пархим. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Елденбург Либц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]