Когел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Когел
Когел is located in Германија
Когел
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Царентин
Месни единици 8
Градоначалник Херберт Вилке
Основни податоци
Површина 29,88 км2
Надм. височина 30 м
Население 649 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19246
Повик. бр. 038843, 038851
Портал www.zarrentin.de
Местоположба на Когел во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 10°55′E / 53.500° СГШ; 10.917° ИГД / 53.500; 10.917Координати: 53°30′N 10°55′E / 53.500° СГШ; 10.917° ИГД / 53.500; 10.917

Когел (германски: Kogel) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)