Каренцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каренцин
Црква во Каренцин
Црква во Каренцин
Каренцин се наоѓа во Германија
Каренцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Месни единици 5
Градоначалник Роналд Вајанд
Основни податоци
Површина 26,40 км2
Надм. височина 49 м
Население 544 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038725
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположбата на Каренцин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°20′00″ СГШ 11°48′00″ ИГД / 

Каренцин (германски: Karrenzin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)