Милов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милов
Милов (Мекленбург) is located in Германија
Милов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 6
Градоначалник Конрад Шмит
Основни податоци
Површина 33,43 км2
Надм. височина 35 м
Население 399 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LUP, HGN, LBZ, LWL, PCH, STB
Пошт. бр. 19300, 19294 (Криниц)
Повик. бр. 038781, 038755 (Криниц)
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Милов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°11′48″N 11°32′12″E / 53.19667° СГШ; 11.53667° ИГД / 53.19667; 11.53667Координати: 53°11′48″N 11°32′12″E / 53.19667° СГШ; 11.53667° ИГД / 53.19667; 11.53667

Милов (германски: Milow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)